• Work
  • ABOUT
  • AWARDS
  • Contact
  • Press
AI • DESIGN
  • Work
  • ABOUT
  • AWARDS
  • Contact
  • Press

Ostrava Skyscraper

2023

Investiční záměr potvrdil technické možnosti přestavby tohoto, dlouhé roky diskutovaného objektu, a zároveň přinesl řešení, které zachovává jednu z ostravských výškových dominant a současně do území vnáší zcela nový prvek. Nabízí další atraktivní bydlení v centru města i kavárnu s vyhlídkou v nejvyšším patře budovy.

Stávající objekt byl postaven mezi lety 1965–1968 jako součást sídliště Jindřiška. V průběhu let se u něj projevily technické a provozní problémy. Mrakodrap má 22 podlaží a původně sloužil jako bytový dům. Později byl přestavěn na kancelářské prostory, ale dnes je budova nevyužívaná.

Investiční záměr zahrnuje vytvoření architektonického, funkčního a technického návrhu na rekonstrukci ostravského mrakodrapu. Cílem je vybudovat byty různých kategorií, začlenit objekt do stávajícího okolí a vytvořit prostory pro relaxaci a setkávání obyvatel. Tento návrh také využívá výškovou dominantu budovy, která s výškou 65,3 metrů patří mezi nejvyšší stavby v Ostravě, k vytvoření vyhlídkové kavárny s výhledem na okolní krajinu a Beskydy.

Studie musela vycházet z dispozice objektu, zejména z jeho komunikačního jádra. Stávající jádro je nevyhovující z hlediska únikových cest a požární bezpečnosti. Kvůli požadavkům na evakuaci osob ve výškových budovách bylo nutné navrhnout další komunikační jádro, které bude přistavěno ze severní strany jako samostatná konstrukce. Toto řešení také zvýší stabilitu a statiku budovy. Konceptem studie je využít potenciál výškové budovy k vytvoření atraktivního bydlení v dané lokalitě. Jedním z problémů objektu jsou nízké světlé výšky v podlažích (2,55 m), které způsobují pocit stísněnosti v bytech. Proto byla navržena okna a zasklení fasády po celé výšce podlaží, aby se zlepšilo prosvětlení interiérů. Kvůli zasklení celé výšky patra byly navrženy horizontální protipožární předěly na úrovni jednotlivých podlaží a vertikální předěly v místech mezibytových stěn. Jde o kombinaci říms a vertikálních žiletek.

Pro zlepšení kvality životního prostředí a atraktivity objektu byly navrženy balkony s trvale udržovanou zelení. Tyto balkony, vzhledem k statice objektu, byly umístěny do rohů obdélníkového půdorysu, kde mohou být kotveny na průvlaky. Monotónnost podlaží byla zjemněna zvlněním balkonů a říms a zdůrazněna vertikálními prvky na fasádě. Zeleň na balkonech zlepšuje kvalitu bydlení a začleňuje budovu do okolního prostředí. Díky centrálnímu zavlažování je možné počítat s náhodným růstem zeleně v závislosti na světových stranách. Balkony rovněž fungují jako stínící prvky ve spojení s římsami a vertikálními prvky.

Hlavní vstup do objektu zůstává z východní strany ulice Gregorova, přístupný po stupňující se rampě. V přízemí objektu jsou převážně komerční prostory pro maloobchody. Ve vstupní hale je navržena recepce s lobby. Dispozice bytů byly rozděleny do čtyř kategorií: malé, střední, velké a mezonetové byty. Celkem je navrženo 76 bytů, které jsou symetricky orientovány k východní a západní straně. Atraktivní mezonetové byty se nacházejí v 19.–22. podlaží, s otevřenou galerií orientovanou na jihozápadní a jihovýchodní stranu. V druhém patře mezonetu není navržen balkón, což lehce naruší pravidelnost balkonů a naváže na nástavbu vyhlídkové kavárny. V rámci návrhu je na střeše stávající budovy umístěna dvoupodlažní nástavba. Celková výška objektu je 70,25 metrů. Kavárna nabízí velmi atraktivní výhled na okolní krajinu a budovu Nové radnice. Z terasy je výhled na všechny světové strany.

Fasáda domu je navržena z lehčených betonových panelů, které budou použity na balkonech, protipožárních předělech a na přistavěném vnějším jádru. Konstrukce balkonů a říms je navržena z lehčeného betonu Liapor.

K objektu přiléhá parkovací dům, jehož fasáda bude pokryta sítí s popínavou zelení. Na střeše parkovacího domu budou umístěny fotovoltaické panely, parkové úpravy pro obyvatele domu a komunitní zahrady, které mohou obyvatelé domu využívat.

•

The investment plan confirmed the technical feasibility of renovating this long-debated building while also providing a solution that preserves one of Ostrava's high-rise landmarks and introduces a completely new element to the area. It offers additional attractive housing in the city center, as well as a café with a panoramic view on the top floor of the building.

The existing building was constructed between 1965 and 1968 as part of the Jindřiška housing estate. Over time, it began to exhibit technical and operational problems. The skyscraper has 22 floors and was originally used as a residential building. Later, it was converted into office spaces, but today the building remains unused.

The investment plan involves creating an architectural, functional, and technical design for the reconstruction of the Ostrava skyscraper. The goal is to build apartments of various categories, integrate the building into its existing surroundings, and create spaces for relaxation and community gatherings. This design also takes advantage of the building’s height, as it stands 65.3 meters tall and ranks among the tallest structures in Ostrava, to establish a rooftop café with views of the surrounding landscape and the Beskydy Mountains.

The study had to consider the building’s layout, particularly its communication core. The existing core is inadequate in terms of escape routes and fire safety. Due to the requirements for evacuating people in high-rise buildings, it was necessary to design an additional communication core, which will be constructed on the north side as a separate structure. This solution will also enhance the building's stability and structural integrity. The study’s concept is to utilize the potential of the high-rise building to create attractive housing in this area. One of the challenges with the building is the low ceiling heights (2.55 m), which create a cramped feeling in the apartments. Therefore, windows and glazing were designed to extend the full height of each floor to improve the interior lighting. Due to the full-height glazing, horizontal fire-resistant partitions were designed at each floor level, along with vertical partitions at the intersections of apartment walls. This design features a combination of ledges and vertical blades.

To improve the living environment and enhance the building's appeal, balconies with permanent greenery were proposed. These balconies, given the building's structural requirements, were placed at the corners of the rectangular footprint, where they can be anchored to the beams. The monotony of the floors was softened by the undulation of the balconies and ledges, emphasized by the vertical elements on the facade. The greenery on the balconies enhances the quality of living and integrates the building into its surroundings. Thanks to a central irrigation system, the greenery can grow variably depending on the orientation towards the cardinal points. The balconies also function as shading elements, in combination with the ledges and vertical features.

The main entrance to the building remains on the east side, accessible via a rising ramp from Gregorova Street. The ground floor of the building is primarily designated for commercial spaces. A reception with a lobby is planned for the entrance hall. The apartment layouts have been divided into four categories: small, medium, large, and duplex apartments. A total of 76 apartments are proposed, symmetrically oriented towards the east and west sides. The attractive duplex apartments are located on the 19th–22nd floors, with open galleries facing southwest and southeast. The second floor of the duplexes does not include a balcony, slightly disrupting the regularity of the balconies but connecting with the rooftop café extension. The design includes a two-story extension on the roof of the existing building. The total height of the structure is 70.25 meters. The café offers highly attractive views of the surrounding landscape and the New Town Hall building. The terrace provides a view in all directions.

The building’s facade is designed with lightweight concrete panels, which will be used on the balconies, fire-resistant partitions, and the added external core. The balconies and ledges are designed using lightweight Liapor concrete.

Adjacent to the building is a parking garage, the facade of which will be covered with a mesh supporting climbing plants. Photovoltaic panels, landscaping for the building’s residents, and community gardens that residents can use will be placed on the roof of the parking garage.

Obr_7 copy.jpeg
00c.jpg
00b.jpg
00e.jpg
00d.jpg
08.jpg
00a.jpg
06.jpg
07.jpg
05.jpg
12.jpg
09.jpg
02.jpg
03.jpg
210129_z%25C3%25A1v%25C4%259Bre%25C4%258Dn%25C3%25A1_prezentace_uk%25C3%25A1zka_ve%25C5%2599ejnost_16_92.jpg
210129_z%25C3%25A1v%25C4%259Bre%25C4%258Dn%25C3%25A1_prezentace_uk%25C3%25A1zka_ve%25C5%2599ejnost_16_95.jpg

All images © 2024 AI - DESIGN, s.r.o.